Ali Babacan, Van'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, turizm ve hayvancılık sektörlerinde önemli merkezlerden olan Van'ın henüz kullanılmamış sanayi potansiyelinin de bulunduğunu, bunların değerlendirilmesiyle refah seviyesinin yükseleceğini aktardı.

Ülkenin güven ve istikrara ihtiyaç duyduğunu ifade eden Ali Babacan, işsizlik, hayat pahalılığı ve gelir dağılımındaki bozuklukların ciddi sorunlar olduğunu kaydetti.

Van'a daha da önem vermemiz lazım
Babacan yaptığı açıklamada: "Van çok kıymetli bir ilimiz. Ülkemizin doğu coğrafyasıyla ülkemizin hemen doğusundaki ülkelerle temas noktası Türkiye'nin giriş kapısı. Ayrıca büyük bir turizm potansiyeli var. Binlerce yıllık tarihin izlerini Van'da görüyoruz. Daha da önem vermemiz lazım. Daha da kültür mirasımızı korumamız lazım. Dünyanın her yerinde insanların gelip görmek için can atacağı bir il Van. Gerçekten çok büyük potansiyeli var. Van'ın denizi zaten ayrı bir güzellik, ayrı bir özellik.

Van'ın önemli bir sanayi potansiyeli var
Hayvancılık olsun, tarım olsun. Kuşkusuz potansiyel büyük ama Van'ın önemli bir sanayi potansiyeli de var. Henüz kullanılmamış bir sanayi potansiyeli var. Burada bizim arkadaşlarımızın örnek olsun diye başladıkları bir girişim var. Yaklaşık bildiğim kadarıyla yüz civarında insan istihdam edildiği örnek bir proje geliştirdi ama bundan sayısının çoğalması gerekiyor. Yatırımcıya cesaret vermek için yatırımcının önünü görebilmesi için şöyle çalışan işleyen örnekler son derece önemli ama tüm bunların ötesinde tabii ülke ülkenin güven ve istikrar ortamın son derece önemli.

Van'a daha çok yatırımın gelmesi gerekiyor
İşsizlik ülkemizin en büyük sorunu. Özellikle genç nüfusun çok olduğu Van'da herhalde şöyle bir sıraya dizersek işsizlik en önemli sorun, bir numara sorunu, hayat pahalılığı, gelir dağılımdaki bozukluk, bunların hepsi ciddi sorunlar. Bunların düzelmesi ve hızla Van'ın refah seviyesinin artması için Van'a daha çok yatırım gelmesi gerekiyor. Hem kamu yatırımlarının ama özellikle özel sektör yatırımların daha çok gelmesi gerekiyor. Türkiye genelinde şu anda özel sektör yatırımı olmuyor. Maalesef güven ortamı olmadığı için ve ekonomide belirsizlikler had safhada olduğu için yatırımcılar yatırım yapmaktan çekiniyorlar. Yatırımcı yatırım yapmayınca yeni iş sahası açılıyor. İnsanlar iş bulamıyor ve üstelik her sene işgücüne katılan gençlerimizde iş bulmakta güçlük çekiyor. Dolayısıyla işsizlik rakamları hızlıca artıyor. Bunun için yeni bir siyasi hareket başlattık. İnsanların güveneceği ve gerçekten ülkenin geleceğinin emanet edilebileceği bir alternatif oluşturmak için yola çıktık." ifadelerini kullandı.

Erken seçime en kısa zamanda hazır olmak istiyoruz
Türkiye'yi anlayan, bilen bir siyasi hareket olduklarını dile getiren Babacan, "Teşkilatımız hızla gelişiyor. Her konuda yetkin arkadaşlarımız var. Politikalar olarak hazırız. Teşkilatlarımızla seçime girme yeterliliği kazandığımız anda önümüzdeki dönemde Türkiye'nin muhtemelen yapacağı bir erken seçime en kısa zamanda hazır olmak istiyoruz. Haziran 2023'e kadar sistemin dayanmasını açıkça zor görüyoruz. Problemeler büyük olsa da Türkiye'nin hızlı ayağa kalkma potansiyeli var." diye konuştu.

Ali Babacan, esnaf ziyaretinin ardından Van'dan ayrıldı.Vanhavadis