Türkiye Fenilketonüri hastalığının sık görüldüğü ülkelerden biridir. Akraba evliliğinde hastalığın görülme sıklığı fazladır. Ancak akraba olmayan bireylerinde çocukları hastalıklı doğa bilir, çünkü Türkiye’de her 25 kişiden 1’i Fenilketonüri taşıyıcısı durumundadır. Fenilketonüri hastalığı ile doğan bebeğin, beyni etkilenmeden erken tanı alması çok önemlidir. Tedavi edilmezse ağır zekâ geriliği görülebilir.

1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü etkinliği kapsamında Van İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü ve Personelleri  tarafından Fenilketonüri tanısı alan çocuklara ev ziyareti gerçekleştirildi.

Ziyareti gerçekleştirilen bir ailenin 6 çocuğunun 3 fenilketonüri hastası olmakla birlikte  Ailenin 18 yaşındaki çocuğuna,4 yaşında iken tanı konulmuştur.14 yaşındaki çocuğuna 3 aylık iken 11 yaşındaki çocuğuna ise 40 günlükken Fenilketonüri tanısı almışlardır. Tanı alma süresi uzayan çocuklarda mental gelişim geriliği daha fazla görülmektedir . Bu nedenle erken tanı alan bebeklerimiz kaliteli ve daha sağlıklı bir hayat yaşamaktadırlar.